Ara
Katalog   +90 216 520 2380
Hakkımızda / Faaliyetler / Alüminyum Kapı Ve Doğrama

Alüminyum Kapı Ve Doğrama

Alüminyum, inşaatlarda çok kullanılan bir metaldir. Özellikle, kapı, pencere, giydirme cephe gibi uygulamalarda, sağlamlığı, dayanıklılığı ve estetik yönden üstün özellikleri nedeniyle, "kaliteli inşaat"ların tercih ettiği malzemedir. Başlıca çeşitleri şunlardır;

 • Kayar Katlanır Pencere Kapılar
 • Çift Cam Arası Jalûzi Ofis Bölmeleri
 • Isı Yalıtımlı Kapı, Pencere, Sürme Doğrama
 • Isı Yalıtımsız Kapı, Pencere, Sürme Doğrama


Alüminyum kapı ve pencerelerin sahip olması gereken minimum şartlar aşağıda özetlenmiştir.


Profil kalitesi:
Kullanılan alüminyum profiller, Amerikan normuna göre AA 6063T5 veya Avrupa ve Türkiye standartlarına göre 6060T5 / 6063T5 alaşımından üretilmelidir. (Profil üreticisinde TS 5247 (EN 120201)  kalite belgesi aranmalıdır). Bu standart "Hassas Tolerans"ları esas aldığından profillerin birbirleriyle çalışması daha iyi olur.
Alüminyum ekstrüzyon standardı olarak, bir diğer standart olan ve "Normal Tolerans"ları esas alan TS EN 7551 Standardı'na göre üretim yapılabilirse de, daha dar, bir başka deyişle "hassas tolerans"lar tercih edilmelidir.
Rüzgar ve taşıma yükü bakımından yapılacak statik hesap tahkikiyle bulunan profil kesitleri daha ince çıksa dahi, vida kullanılması ve doğramanın dayanıklılık ve emniyetli olması için profillerin et kalınlığı 1.8 mm.'den az olmamalıdır. (Cam çıtaları hariç).
Kapılarda, pencerelere göre daha geniş tipte ve minimum 2 mm kalınlığında profil kullanılmalıdır.


Isı Yalıtımlı Profiller:
Profillerin en az 2 odacıklı olması (ısı yalıtım için gereklidir) ve ısı yalıtım köprüsü en az 15 mm olmalıdır. Bir doğramada cam yüzeyi, doğrama toplam alanının yaklaşık %85'ini kapsar. 4+9+4 çift camın "K değeri" 3.03 W/m², 4+12+4 çift camın "k değeri" ise 2.87 W/m²'dir. Dolayısı ile yalıtımlı alüminyum profilin k değerinin ki yüzey alanın %15'ini teşkil etmektedir, çift camın k değerinden daha düşük olması mantıklı değildir. Netice olarak değerlendirmede kullanılacak k değeri (ısı geçirgenlik katsayısı) kriterinin DIN 4108' de belirtilen 2.2 maddesindeki 2.8 ve 3.5 W/m² K arasında olması yeterlidir.


Yüzey İşlem:
Kapı, pencere, giydirme cephe alüminyum profiller eloksal (anodik oksdasyon tabakası) kaplı veya boyalı olarak kullanılırlar.
Boyalı (elektrostatik toz boyama/powder coating) alüminyum profiller, güneş ışığına dayanıklı polyester esaslı en az 60 mikron kalınlığındaki elektrostatik boya ile qualicoat şartlarına uygun, pürüzsüz olarak, seçilmiş olan renkle boyanmış olmalıdır.


Diğer Parçalar:
Kapı kolu, menteşe gibi aksamların verilmiş olan kalitedeki örneklere uygun olması, köşe takozu ve çavuş bağlantıların (dış fitil yuvası dahil) eksiksiz konulması gerekir.

ALÜMİNYUM DOĞRAMA ÜRETİM VE MONTAJ AŞAMASI

 • Köşe birleşimlerinde özel alüminyum köşe bağlantı elemanları kullanılarak ve köşeler preslenir. (Değişik metalden yapılacak köşe takozu veya Tbağlantıları alüminyum ile temasta pil olayı nedeni ile korozyona sebep olur. Bu nedenle bunlar alüminyum profil malzemesi ile aynı alaşımda olmalıdır.)
 • Köşe birleşimleri (45 derece birleşimler) epoksilenecek ve sızdırmazlık sağlanır.  (Sızdırmazlık için, dış cephe doğramaları silikon veya mastik ile yalıtılmış olmalıdır.)
 • Doğramalara su tahliye delikleri açılır ve kapakları konulur.
 • Doğrama ile kasanın temas yerlerine PVC yalıtım pestili veya profili kullanılır.
 • Fitiller, EPDM malzemeden ve her yerde devamlı (kesintisiz) olmalıdır.
 • EPDM fitillerin, ısı farklarına göre uzayıp kısalması nedeniyle, köşe birleşim noktalarında açıklık kalmaması için, köşe noktalarından yapıştırılır. (Japon vs. yapıştırıcı ile).

Sistem tasarımının gerektirdiği üzere kasa ile kanadın 2 veya 3 yerden EPDM fitille temas etmesi gerekir. (Bazı profil sistemlerinde 3 fitil olması dış atmosferle kanat ve kasa arasından boşlukta basınç farkı doğurmakta ve buradaki rutubetin muhafaza edilmesine, ve bu şekilde içerideki basıncın dışarıya göre düşük olması tahliye deliklerinden içeriye su sızmasına sebep olmaktadır. Sistemdeki fitillerin amacı bina içine su ve havanın girmesini önlemek ve kanatkasa arası boşluk ile dış basıncın eşitlenmesi ve hava sirkülasyonu sağlayarak rutubetin kurutulmasıdır.)

 • Doğramalar ambalajlanarak sevk edilir. Ambalaj, doğramaların yüzeyinin çizilmesi/zedelenmesi gibi hasarları önleyecek şekilde yapılır.
 • Camlar doğramaya takozlanarak takılır.
 • Aksesuar olarak kullanılan kollar "eksenel" tip ve anlaşılan örneğine göre takılır.
 • Giriş kapıları gibi yoğun kullanım yerlerindeki kapılarda, esnemeye meydan verilmemek üzere özel eksen ayarlı çift ayar plastik yuvalı ve transmisyon çeliğinden en az 1012 mm çapında pimden yapılmış menteşe kullanılır.
 • Doğrama montajından sonra, sıva, kireç, harç, çimentodan alüminyumun zarar görmesi engellenmelidir. Bunun için doğramanın sonradan sıyrılabilir "korucu film" ile ambalajlama işlemi yapılır.
 • Kanatların sarkmasını önlemek için özel takozlar (spacer) kullanılır.
   

 

Tüm Hakları Motif Cephe ye Aittir. Adres: Soğukpınar Mah. Adnan Kahveci Cad. No: 32 Çekmeköy / İstanbul / Türkiye
Tel: +90 216 520 23 80 (3 hat) Fax: +90 216 520 14 36 motif@motifcephe.com
E-Bültene Kayıt Olun
Sosyal Ağlarda ve Bilgisayarınızda